the seventh grade math classes are going on a field trip. the field trip will cost $7 per student. write…

the seventh grade math classes are going on a field trip. the field trip will cost $7 per student. write an expression to find the cost of the field trip for s student.what is the total cost if 26 students go on the trip?

Posted in Uncategorized